ההרצאה הקרובה של "האדם שבפנים"
מתקיימת בתאריך ה-5.2.
ההרשמה המוקדמת נפתחה
לפרטים והרשמה לחצו כאן

כך תדעו אם אתם בעלי הערכה עצמית נמוכה

 

הערכה עצמית נמוכה היא לא משהו מוחלט, זה לא "הכל או לא כלום". אנשים נוטים לקטלג את עצמם ואחרים כבעלי הערכה עצמית גבוהה או נמוכה אך האמת רחוקה מכך, יש ספקטרום של מצבי הערכה עצמית, בין אם זה בתחומים שונים וברמות שונות. יחד עם זאת, יש מספר דברים המאפיינים אנשים בעלי הערכה עצמית נמוכה. במידה ואתם סובלים מתופעה זו אז בטח אתם תזדהו עם הדברים הבאים:

 

אתם מסרבים או מרגישים לא בנוח לקבל מחמאות

למוח שלכם יש מערכת סינון לא הגיונית, על כל 10 הערות שאומרים לכם אתם זוכרים רק את אלו שנתפסות על ידכם כשליליות. ההערות האחרות שנתפסות על ידכם כחיוביות או ניטרליות לא מוכרות על ידכם ובטח שלא יהיו חלק מהזיכרון שלכם. גרוע מכך, המוח שלכם מעוות אותן ומפרש אותן כמתקפה. הערה כגון :"את נראית טוב היום" יכולה להתפרש אצל נשים בעלי הערכה עצמית נמוכה כ- "את נראית טוב היום כי בד"כ את נראית רע".

 

כל דבר יכול להתפרש כמתקפה

פידבק יכול להיות מאוד כואב כאשר ההערכה העצמית שלכם נמוכה ואין זה משנה אם כוונת הפידבק לשפר ולהעצים את היכולות והמיומנויות שלכם. אתם מפרשים את הפידבק כמתקפה שבאופן אוטומטי גורמת לכם להיות במגננה.

 

זו ספיראלה אינסופית

ברגע שהפידבק נאמר הוא שולח אתכם לספיראלה אינסופית של שנאה עצמית. דו"ח אחד שלא הצלחתם לבצע בעבודה גורם לכם לחשוב על כל הדברים האחרים שלא הצלחתם לבצע בחייכם ולפני שאתם מבינים שאתם עושים זאת אתם מתחילים להאשים את עצמכם על דברים רבים שאינם קשורים לבחירות, ההחלטות והמעשים שלכם.

 

זה פוגע בכם בדיוק ברגע שאתם לא מצפים לו

הכל יכול להסתדר בצורה טובה מאוד, ברגע שאתם מרגישים די טוב לגבי עצמכם, הכל מתחיל להתפרק. אתם מוצאים את עצמכם בנקודה מאוד רגישה ופגיעה או מחוץ לאזור הנוחות שלכם ואינכם יודעים כיצד להתמודד עם הסיטואציה דוגמת פגישה עם קבוצה גדולה של אנשים בפעם הראשונה, דבר העלול לגרום לחוסר הביטחון שלכם להיכנס להילוך גבוה.

 

אינכם מקבלים את ההישגים שלכם

לא משנה מה אתם עושים, אתם תמיד משווים את עצמכם לאנשים אחרים שעשו יותר (כמובן לא לאלו שעשו פחות). אתם לא מאמינים שמגיעות לכם המחמאות מכיוון שבראשכם ומחשבותיכם זה לא מספיק. אתם לא רואים מה שאנשים אחרים רואים ואתם כועסים כאשר אנשים מנסים לעודד אתכם מכיוון שאתם מרגישים שהם מרחמים עליכם.

 

פרנויה הופכת להיות החברה הכי טובה שלכם

מכיוון שאתם חושבים שאתם לא טובים מספיק אתם משערים כי כולם חושבים בדיוק כמוכם. אתם מתחילים לייחס סיבות לכל דבר שאנשים אחרים אומרים או מביעים בשפת הגוף שלהם ומאמינים כי הם צוחקים ומרכלים עליכם.

 

אתם מעריכים את עצמכם פחות ממה שאחרים מעריכים אתכם

אחד הדברים המוזרים בהערכה עצמית נמוכה הוא שכל המחשבות שיש לכם כלפי עצמכם לא תמיד נראות מבחוץ וגם אם אתם חושבים כי כולם שמים לב לכך שאתם חסרי ביטחון והערכה עצמית, אחרים לא יודעים זאת. עם זאת, לחלק מהאנשים שנראים לכאורה בטוחים בעצמם יש הערכה עצמית נמוכה מאוד. אנשים שמתאמצים להראות כי הם בטוחים בעצמם מבצעים זאת כסוג של מנגנון הגנה מכיוון שהם אינם רוצים שאנשים יתקרבו אליהם כדי שהם לא יגלו את האני האמיתי שלהם ולכן הם מקימים מחסומים בלתי נראים על מנת שאנשים לא ידעו מי הם באמת.

 

זה תמיד אשמתכם

ברוב המקרים לכולנו יש אחריות כזו או אחרת למה שקורה לנו בחיים. עם זאת, אנשים בעלי הערכה עצמית נמוכה נוטים להאשים את עצמם בכל דבר שקורה סביבם ואין זה משנה אם הייתה להם אחריות מלאה או לא הייתה להם אחריות כלל.

 

אתם מתייחסים לעצמכם כפי שלא הייתם מאפשרים לאף אחד להתייחס אליכם.

תדמיינו שמישהו אומר לכם שוב ושוב שכל מה שאתם עושים הוא לא בסדר. לא משנה כמה תנסו, הוא יגיד לכם שזה לא מספיק טוב. הוא יעכוב אחריכם בכל פינה ויחכה שלא תצליחו ויאמר לכם שתכשלו עוד לפני שתנסו. האם הייתם מאפשרים זאת?

 

זה יכול לקחת חיים שלמים, אך ניתן להתגבר על זה

היחסים עם עצמכם הם היחסים החשובים ביותר שיהיו לכם ולכן עליכם לעבוד על היחסים האלו ולבנות זהות עצמית חיובית. זכרו כי לא כל מה שהמוח שלכם משדר לכם הוא נכון וככל הנראה שחלק מהאמונות שלכם רחוקות מהמציאות. דעו שאתם משמעותיים, חכמים, יפים, מצחיקים ומוצלחים הרבה יותר ממה שאתם חושבים.

בטיפול או אימון אישי שמתמחה בשיפור ההערכה העצמית הוכח כי ניתן לשפר את הביטחון העצמי ואת ההערכה העצמית.