שישה דברים שאפשר לעשות כבר עכשיו על מנת לחזק את הביטחון העצמי

Updated: Sep 25, 2019

הביטחון העצמי שלו הוא תוצר ישיר של השיח הפנימי שלנו, מה שאנחנו אומרים לעצמנו.

במידה והשיח הפנימי שלנו מורכב ממשפטים כמו:

"אני לא מסוגל/ת", "אני לא טוב/ה מספיק" ו-"אין סיכוי שאני אצליח"

הביטחון שלנו נפגע ולכן הפעולות שלנו יהיו בהתאם.אחד הדברים החשובים והמעודדים ביותר לגבי ביטחון עצמי היא הידיעה שזוהי תחושה

נרכשת שכולנו יכולים לשפר ולחזק אותה. כולנו יכולים לשנות את השיח הפנימי שלנו.

לפניכם מספר פעולות בסיסיות שכל אחד מכם יכול לבצע כבר עכשיו על מנת לחזק את הביטחון העצמי:


1. הכירו באיכויות שלכם - רוב הזמן רובנו עסוקים בדברים השליליים בחיים שלנו והמיקוד שלנו הוא באותן תכונות שאנחנו לא אוהבים בעצמנו ובהתנהגויות שאנחנו צריכים לשפר. אנחנו שוכחים לשים פוקוס ומיקוד גם על הדברים הנפלאים שקיימים אצלנו, כל כך שוכחים לשים פוקוס עד שלפעמים אנחנו לא רואים אותם בכלל.

פעולה לביצוע: קחו דף ועט והתחילו לרשום את כל התכונות והכישורים הנפלאים שקיימים בכם. על מנת לחזק עוד יותר את השפעת התרגיל, רשמו לצד כל תכונה וכישור כמה שיותר דוגמאות שמצביעות על כך שהם קיימים אצלכם


2. רשמו את ההצלחות שלכם על בסיס יומי - התחושה שאנחנו מצליחים מחזקת ומבססת את הביטחון העצמי שלנו. גם פה, בדומה לתכונות ולכישורים אנחנו לא תמיד רואים את ההצלחות שלנו ולכן ישנם ימים רבים בהם אנחנו עלולים להסתובב עם תחושה נוראית של חוסר הצלחה.

פעולה לביצוע: בסוף כל יום רשמו לפחות לפחות 3 הצלחות שהיו לכם במהלך היום.

טיפ: התייחסו יותר לפעולות שלכם מאשר לתוצאות. לדוגמא: אם אזרתם אומץ וביקשתם העלאה מהבוס, זוהי כבר הצלחה עצם הפעולה.


3. חגגו את ההצלחות שלכם - הצלחתם במשהו? יופי! עכשיו הגיע הזמן לחגוג! כאשר אנחנו חוגגים את ההצלחות שלנו אנחנו נותנים להן מקום אמיתי וצורבים אותן בתודעה שלנו. הצריבה הזו גורמת למוח לזכור אותה ולביטחון העצמי שלנו להיות יציב וטוב יותר.


פעולה לביצוע: קבעו לעצמכם זמן ביומן לחגיגת אחת ההצלחות שרשמתם בסעיף הקודם.

4. השקיעו בעצמכם - ידע וניסיון מאפשרים לנו להרגיש טוב כלפי עצמנו ועוזרים לנו להרגיש בטוחים יותר. השקיעו בעצמכם, למדו ותרגלו מיומנויות חדשות וקיימות בכל יום.

פעולה לביצוע: רשמו על דף את כל הדברים שהייתם רוצים ללמוד ולשפר ברמה המקצועית והאישית וכתבו תכנית פעולה כוללת יעדים ברורים.


5. צאו מאזור הנוחות - התפיסה של חלק מהאנשים היא שרק לאחר שהביטחון העצמי שלנו יהיה גבוה, רק אז נוכל לבצע פעולות שאינן נוחות לנו ומפחידות אותנו. האמת היא שתמיד יהיו פעולות במפחידות אותנו מכיוון שאזור האי-נוחות נמתח כל הזמן ואינו נשאר קבוע.

למעשה, כאשר אנחנו עושים פעולות שאינן נוחות לנו, הביטחון העצמי מתחזק ולא רק להיפך.

פעולה לביצוע: עשו בכל יום לפחות משהו אחד שמאתגר אתכם


6. תתמקדו בעצמכם - כשאנחנו משווים את עצמנו לסביבה אנחנו מוצאים אנשים שבתפיסה שלנו הם טובים יותר או פחות ועל פי זה אנחנו קובעים את המקום והערך שלנו בעולם. ההרגל הזה גורם לנו להיות תלויים בסביבה ולא במקום האמיתי ששם חשוב שנסתכל - בעצמנו.

פעולה לביצוע: להשוואות אין מקום אמיתי מכיוון שאף אחד לא עבר את מה שעברתם, גדל כפי שגדלתם ונראה כמותכם ולכן בכל פעם שאתם מוצאים את עצמכם בהשוואות, תסתכלו פנימה וזכרו את כל הדברים הטובים שקיימים בכם.


שיהיה בהצלחה!


ביטחון עצמי 360 - סדרת מפגשים אישיים באחריות מלאה לתוצאות

0 comments

Recent Posts

See All

טיפים למעבר ראיונות עבודה בהצלחה

ראיון עבודה הוא לא מעמד נוח - מדובר על סיטואציה בה בוחנים אותנו מכל הזוויות, אנחנו מנסים ליצור רושם ראשוני בצורה מיטבית ומרגישים כל הזמן בלחץ, בעיקר אם אנחנו חסרי ביטחון או מאוד רוצים את המשרה. אז איך

ביטחון עצמי או מיליון שקלים?

אז שבוע שעבר העליתי סקר די מעניין, מה הייתם מעדיפים מחר בבוקר, מיליון שקלים או ביטחון עצמי גבוה? התוצאות היו צמודות אך שימו לב: 56% היו מעדיפים ביטחון עצמי גבוה 44% היו מעדיפים מיליון שקלים היה פה משח