עד כמה דונלד טראמפ בטוח בעצמו?

הפוסט הזה לא נוגע בשאלה האם טראמפ "טוב לישראל". הוא נוגע בשאלה אחרת, מאוד מעניינת: "עד כמה דונלד טראמפ בטוח בעצמו?"


למרות שביטחון עצמי הוא לא שחור או לבן וזה לא מצב של יש או אין, אני אנסה לענות

על השאלה הזו על פי הסממנים הנראים על פני השטח. לצורך הפוסט אתייחס להערכה ולביטחון עצמי כמושג אחד (ביטחון עצמי) למרות שיש הבדל מהותי בין השניים.


על פניו נראה שטראמפ מאוד בטוח בעצמו. הוא הולך עם האמת שלו, לא מתפשר, לא מרצה ובטח שלא נכנע לתכתיבים מבית או מחוץ. הוא אדם שאינו חושש להביע את דעתו ולפרוץ גבולות שאחרים לא עשו לפני (ע"ע פגישות עם צפון קוריאה או הכרזה על ירושלים כבירת ישראל).


בהחלט מרשים! העניין שזה היה מרשים עוד יותר אם איזון היה מהווה חלק נכבד מחייו הפוליטיים, האישיים והעסקיים.


כשזה נוגע לביטחון עצמי, איזון הוא מילת מפתח: לא שקט מדי ולא רועש מדי, לא דואגים כל היום למראה אך גם לא מזניחים, לא סולדים מכסף אך גם לא מתעסקים בו כל היום, וגם לא צועקים לשמיים - תראו אותי!


ואצל טראמפ, צעקת ה-"תראו אותי" מהדהדת למרחקים!


אדם בעל ביטחון עצמי אמיתי מכיר ביכולות שלו, הוא יודע מה הוא שווה ואיזה ערך קיים בו ולמרות שגם הוא נהנה לקבל שבחים מהסביבה, הוא לא תלוי בהם ובטח שהוא לא דורש אותם.


"מגיע לי פרס נובל, הם לא הוגנים. מגיע לי על הרבה דברים" - כך הוא התבטא לפני כשבועיים בפני כתב.


אז כנראה שלדעתו הוא עשה מספיק על מנת לקבל את פרס נובל וזה בסדר גמור לכל אדם לשאוף ולהתאכזב כאשר הוא לא משיג את מטרתו, אך מה שבאמת צורם זו התוספת שהוא הוסיף למשפט: "לאובמה אין מושג למה הוא קיבל אותו"


ההשתלחות באנשים אחרים מאוד אופיינית להתנהגות של טראמפ. במיוחד שהם לא נמצאים בסביבתו. מכיוון שאדם שבטוח בעצמו יודע טוב מאוד מה היכולות שלו ומה הוא שווה, אין לו שום צורך להיטפל לאנשים ולהפחית מכבודם ומהישגיהם על מנת שהוא ירגיש טוב יותר. הוא פשוט מתרכז בעצמו ואת זה אנחנו לא יכולים להגיד על דונלד טראמפ.


דונלד טראמפ לא מקבל קרדיט - הוא דורש אותו! אם הוא לא מקבל אותו, ההתנהגות הדי ילדותית שלו נכנסת לפעולה. על פי מקורבים, באחת הפעמים הוא כמעט "התפוצץ" מכיוון שהוא לא קיבל מספיק קרדיט על הטיפול שלו במפגעי טבע. אותם מקורבים לנשיא התבטאו פעמים רבות על כך שהוא כמו סיר לחץ שעומד להתפוצץ. איזון, אמרנו?


לחשוב בגדול - להצליח בגדול. זהו שם אחד הספרים שטראמפ כתב. קראתי אותו לפני כ-5 שנים ואחד הדברים שמאוד צרמו לי בספר היא הגאווה שלו על כך שהוא הצליח להתנקם באופרה ווינפרי. וזהו משהו שבהחלט מאפיין את טראמפ - מפגן כוח.


המשחק הלא נגמר של "מי יש יותר גדול?" הוא מבחיל במקרה הטוב ויכול להיות גם מאוד מסוכן כאשר מדובר במדיניות חוץ. עם הזמן טראמפ הספיק להסתכסך עם מנהיגי מדינות רבות וביניהם: מנהיגת דנמרק - "נהגה בי באופן דוחה" מונטנגרו - "האנשים שם אגרסיביים" בריטניה - "השגריר הבריטי טיפש מאוד" גרמניה מקסיקו ועוד...


בגבולות ארה"ב טראמפ מסוכסך עם ספורטאים, אמנים רבים, שדרני חדשות וכמות המפוטרים בבית הלבן מאז היותו נשיא שוברת גבולות.


המסר העיקרי שטראמפ מעביר הוא: It's my way or the highway זו הדרך שלי בלבד! מפגן כוח כבר אמרנו?


לאדם שבטוח בעצמו יש כוח אך הוא לא כוחני ויש הבדל גדול בין השניים. (ע"ע הכוח נלסון מנדלה, מרתין לותר קינג). נוסיף לכך את היחס המזלזל של טראמפ לנשים (בעבר עד כמה שידוע) ונבין שיש כאן בעיה רצינית.


אז נכון שבתפקיד כזה צריך לקבל החלטות מאוד חשובות ולא פשוטות אך האם אפשר להיות רגועים כאשר יש מנהיג לא מאוזן (יש שאומרים סיר לחץ) ואימפוליסיבי בתפקיד כל כך משמעותי? זה תפקיד מבלבל ואנשים עם ביטחון עצמי שאינו יציב ואיתן עלולים לראות מנהיגים אחרים כמו "איש הטילים הקטן" מצפון קוריאה הופכים לידידים ואז שוב לאנשי טילים קטנים במהירות שעולה על מהירותו כל טיל גרעיני.


המסקנה שלי? ייתכן שטראמפ הוא הנשיא הכי אוהד לישראל מאז ומעולם (בכל זאת יש על שמו כיכר ברחוב חיים עוזר בפ"ת). יחד עם זאת, אני נוטה להיות מאוד לא רגוע כאשר יש סימנים כל כך בוהקים לחוסר איזון וחוסר יציבות. מספיק לראות את זניחת הכורדים בצפון על מנת להבין שחוסר האיזון שלו יכול להגיע מהר מאוד אל היחס שלו כלפי ישראל. טראמפ עלול להיראות מאוד בטוח אך קשה לי להיות בטוח כשאני רואה אותו.


איך אני רואה מנהיג עם ביטחון עצמי? שקול, מאוזן, בוחן, מקשיב, החלטי, עם שקט פנימי, עוצמה וכוח (לא כוחניות). מנהיג שבטוח ולא מתאמץ להיראות בטוח!


כמובן, כל זה נכון רק אם אנחנו מאמינים למה שמספרים לנו בחדשות.


אז מה דעתכם? לטראמפ יש ביטחון עצמי?

0 comments

Recent Posts

See All

טיפים למעבר ראיונות עבודה בהצלחה

ראיון עבודה הוא לא מעמד נוח - מדובר על סיטואציה בה בוחנים אותנו מכל הזוויות, אנחנו מנסים ליצור רושם ראשוני בצורה מיטבית ומרגישים כל הזמן בלחץ, בעיקר אם אנחנו חסרי ביטחון או מאוד רוצים את המשרה. אז איך

ביטחון עצמי או מיליון שקלים?

אז שבוע שעבר העליתי סקר די מעניין, מה הייתם מעדיפים מחר בבוקר, מיליון שקלים או ביטחון עצמי גבוה? התוצאות היו צמודות אך שימו לב: 56% היו מעדיפים ביטחון עצמי גבוה 44% היו מעדיפים מיליון שקלים היה פה משח

תמיד תהיה ביקורת מהסביבה! עדיף להיות משוחררים

מכירים את האנשים שאומרים שלא אכפת להם בכלל מה הסביבה חושבת עליהם? אלו שאומרים כי הם כל כך חזקים כך שלא מפריע להם בכלל ביקורת מהסביבה? בואו נשים את זה על השולחן: אין באמת דבר כזה! אנשים שאומרים את זה ח